sobota, 16 kwietnia 2016

"Sklep przy głównej ulicy" - recenzja


 
"Sklep przy głównej ulicy" (Obchod na korze) to nagrodzony Oscarem film słowacki (wyprodukowany w czeskim studio) z 1965 roku w reżyserii Jána Kadára i Elmara Klosa. Główne role grają Jozef Króner, znany słowacki aktor, oraz Ida Kamińska, polska aktorka żydowskiego pochodzenia.
Akcja filmu rozgrywa się w 1942 roku, kiedy na Słowacji panuje faszystowski reżim. Biedny stolarz Tóno zostaje przez swego szwagra, wysoko postawionego reprezentanta władzy, w ramach aryzacji (przejmowania żydowskiego majątku przez Aryjczyków) mianowany aryzatorem sklepu starej Żydówki, pani Lautmann. Tóno jest sceptyczny wobec totalitarnej władzy. Z pogardą przygląda się budowie groteskowej piramidy ze słowackim godłem na rynku miasteczka. Mimo wszystko przystaje na propozycję szwagra.
 
 
Film zaczyna się jako komedia. Pani Lautmann okazuje się przygłuchą staruszką z demencją, która nawet nie wie, że trwa wojna. Dobroduszny Tóno, zamiast odebrać starszej pani sklep, przejmuje nad nią opiekę, pomagając jej w pracach domowych, a jednocześnie zapoznaje się bliżej z żydowską społecznością. Przed innymi, nawet przed własną żoną, udaje bezwzględnego aryzatora. Jednak, gdy władza zaczyna się pozbywać Żydów z miasteczka, wydarzenia przyjmują tragiczny obrót.
 
 
"Sklep przy głównej ulicy" to świetny film, którego nastrój stopniowo, ale płynnie przechodzi od komizmu do tragizmu, a towarzyszy temu dramatyczna muzyka Zdenka Liški. Aktorzy grają znakomicie, szczególnie obsadzeni w głównych rolach Jozef Króner i Ida Kamińska. Obraz ten jest ważny dla słowackiego rozliczenia z historią, ale to także piękny dramat o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach.
 
"Sklep przy głównej ulicy" (Obchod na korze), 1965
reżyseria: Ján Kadár, Elmar Klos
scenariusz:  Ján Kadár, Elmar Klos, Ladislav Grosman
zdjęcia: Vladimír Novotný
muzyka: Zdeněk Liška
występują: Jozef Króner, Ida Kamińska, Hana Slivková, Martin Gregor, Martin Hollý


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz