poniedziałek, 13 października 2014

Wytnij hołubca! - relacja Emilii Dudek

7 października = Dzień Tańca Ludowego. Zapamiętaj tę datę!


Z tej okazji dnia 12 października 2014 odbyły się happeningi uliczne w wielu miastach Polski, m.in. w: Poznaniu, Zielonej Górze, Wrocławiu, Olsztynie, Warszawie, Zgierzu, Lublinie, Łodzi.Dziewczyny na zdjęciu są członkiniami Zespołu Tańca Ludowego Poznań AWF. To właśnie ten zespół wraz z Zespołem Pieśni i Tańca "Łany" zapoczątkował w Poznaniu akcję "Wytnij hołubca!".


Idea studenckiej akcji Wytnij Hołubca zrodziła się spontanicznie w 2010 roku, a sama akcja miała bardzo lokalny zasięg - odbyła się tylko w Warszawie. Zorganizowały ją wówczas 3 zespoły: Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej (jako inicjator pomysłodawca), Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Zespół Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej. W roku 2012 rozszerzono współpracę na miejscu również z Zespołem Tańca Ludowego "Warszawa" AWF, dziękujemy Wam za zaufanie i ogromną pomoc! W 2012 rozszerzono akcje na inne polskie miasta. 
W roku 2013 do akcji finalnie dołączył również Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego “Warszawianka”, co sprawia, że podstawowy cel akcji - zintegrowanie lokalnego akademickiego środowiska folklorystycznego - został osiągnięty, odtąd w stolicy naszego pięknego kraju WSZYSTKIE istniejące tu zespoły akademickie, przygotowują Ogólnopolską Studencką Akcję Wytnij Hołubca! 
Tańczący i śpiewający studenci, ubrani w stroje ludowe, wyszli na ulice i zachęcali przechodniów do wspólnego wycinania hołubców – najbardziej charakterystycznego w środkowo-wschodniej Europie kroku ludowego.
Celem akcji jest ukazanie tego, że studenci - oprócz trudu zdobywania wiedzy zawodowej - chętnie biorą się również za hołubce, krakowiaki i oberki! Poświęcają swój wolny czas na propagowanie folkloru - pielęgnowanie naszych rodzimych, tradycyjnych obrzędów, strojów. 

Cała akcja – Wytnij Hołubca polega na tym, że ludzie w różnych miastach Polski zbierają się na rynkach i biją rekordy w kroku krakowiaka jakim jest właśnie hołubczyk. Po zatańczonym układzie, uczestnicy wpisują się na listy na podstawie, których podliczana jest ich ilość i stwierdzany jest rekord – mamy nadzieję, że i w tym roku uda nam się go pobić! Obejrzyj też relacje: 
wtkplay.pl
teleexpress.tvp.pl

1 komentarz:

  1. Dzień Dobry, w jaki sposób mogę się skontaktować z autorką zdjęć Panią Emilią Dudek?

    OdpowiedzUsuń