czwartek, 31 lipca 2014

8 - zapowiedź

Już od piątku co tydzień będą się ukazywać kolejne odcinki serialu literackiego "8" Józefa Exterowicza. Każdy odcinek opatrzony będzie ilustracją Konrada Kawskiego.


Czym jest serial literacki? To nie powieść w odcinkach. To nie jest gotowy projekt podzielony na kawałki - materiał powstaje na bieżąco, a serial będzie trwał dopóty, dopóki będzie się cieszył popularnością i uznaniem.
Wycieczka młodzieży z Izraela pada ofiarą brutalnego zamachu w Warszawie. Trzydzieścioro pięcioro dzieci zostaje zamordowanych, ośmioro znika bez śladu. Jedyny świadek, chłopiec, który ocalał, jest w śpiączce. Do śledztwa zostaje przydzielony detektyw Piotr Borowski, a w dochodzeniu pomaga mu agent Mosadu - Uri Klonowic. Szybko jednak okazuje się, że w tej sprawie nic nie jest oczywiste, a fakty przeczą samym sobie. Tymczasem córka Borowskiego - Magda - oraz jej chłopak, zadający się z podejrzanym towarzystwem Tomek, realizują swój plan szybkiego wzbogacenia się.
A oto próbka:
Nagle z głośnika rozległ się strzał. Potem kolejny i jeszcze kilka następnych. Potem długa seria z karabinu maszynowego.
Twarz Borowskiego zastygła, a po chwili zaczęła jednocześnie blednąć i wykrzywiać się w grymasie pełnym obrzydzenia dla masakry, jaką oglądał. Agent Mosadu siedział niewzruszony, a przynajmniej tak by się mogło wydawać.
Odgłosy wystrzałów ucichły. Strzelec, czy może raczej strzelcy, stali w miejscu, którego nie obejmowało oko kamery.
– Zaraz, zaraz – powiedział Uri. – Czy może pan przewinąć do momentu, jak te dzieciaki weszły na plac?
Klonowic przysunął się bliżej ekranu. Borowski przewinął do wskazanego miejsca.
– Niech pan spojrzy – Izraelczyk wskazał róg ekranu, gdzie wyświetlała się data i godzina. – Dwudziesta pierwsza szesnaście. Dwie minuty po zgłoszeniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz