czwartek, 11 września 2014

Putin na Bałkanach - aneks do Poradnika prawdziwego hipstera

Niedawno w Poradniku prawdziwego hipstera pisałem o polskich coverach jugosłowiańskich utworów, które zaczęły u nas żyć własnym życiem i mało kto już wie, że nie są to oryginalne piosenki polskich wykonawców. Już 15 września ukaże się kolejna płyta z serii Yugopolis promowana klipem Macieja Maleńczuka "Sługi za szlugi". Z tej okazji parę słów o sługach, szlugach, Rosji i Bałkanach.

 
Tak naprawdę będzie tylko o Bałkanach. "Sługi za szlugi" to cover jednego z najbardziej znanych przebojów legendarnej zagrzebskiej  grupy Azra założonej w 1977 roku. Jej liderem był Branimir "Johnny" Štulić - prawdziwy człowiek renesansu, który oprócz muzyki zajmował się między innymi tłumaczeniem na serbsko-chorwacki takich dzieł literatury, jak "Iliada", "Odyseja" czy "Sztuka wojny".

Branimir "Johnny" Štulić
Oryginalny utwór pt. "Balkan" z 1979 roku obrazuje ówczesną sytuację na Bałkanach, ale jest też w jakimś sensie ponadczasowy. Opowiada o odrzuceniu społecznym i fascynacji nowością.
 
Tekst Maleńczuka także można nazwać zarówno aktualnym, jak i ponadczasowym, ale z Bałkanami nie ma on już nic wspólnego. "Sługi za szlugi" to oczywiście dobra piosenka, seria Yugopolis to również wspaniały pomysł, jednak niedługo zapewne hit Maleńczuka zacznie zgarniać u nas nagrody, wszyscy zapomną o dopisku "muzyka: Branimir Štulić", a sam utwór stanie się protest songiem przeciwko rosyjskiemu imperializmowi, a tego byśmy nie chcieli.
 
 
Na koniec ciekawostka: zespół Azra miał w swoim repertuarze dwie piosenki związane z naszym krajem: "Poljska u mome srcu" ("Polska w moim sercu") i "Proljeće je 13. u decembru" ("Wiosna jest 13. grudnia"). Niestety ciężko jest znaleźć oryginalne nagrania Azry w Internecie, gdyż większość została usunięta z YouTube. Kilka piosenek znajdziecie tutaj.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz