wtorek, 19 sierpnia 2014

Belgradzka bohema - Skadarlija

Będąc w Belgradzie nie można nie odwiedzić najsłynniejszej chyba ulicy w mieście - Skadarskiej, miejsca spotkań bohemy artystycznej, porównywanego do paryskiego Montmartre.

Ulica Skadarska. Zdjęcie z Wikipedii.
Historia ulicy Skadarskiej, czyli Skadarliji, sięga lat trzydziestych XIX w. Mieściło się tam wtedy romskie osiedle, a ta część miasta znana była jako "Dzielnica Cygańska" aż do 1872 r., kiedy to nadano ulicy Skadarskiej jej dzisiejszą nazwę, od średniowiecznej stolicy Serbii - Skadaru.
Skadarlija w XIX w. Zdjęcie z Wikipedii.
 
Wtedy też, pod koniec XIX w., Skadarlija zaczęła przyciągać artystów, stając się miejscem spotkań bohemy. Ze względu na bliskość Teatru Narodowego, aktorzy, a wraz z nimi poeci, malarze i pisarze, spotykali się w kawiarniach, takich jak istniejące do dzisiaj  Tri šešira, Dva jelena i Zlatni bokal. Przed II wojną światową bywały tam wybitne osobistości artystyczne z całej Jugosławii - Đura Jakšić,  Antun Gustav Matoš, Tin Ujević.
Tablica pamiątkowa na domu Đury Jakšića. Zdjęcie J. Exterowicza.
 
Po wojnie dom Đury Jakšića został odnowiony i oddany na miejsce spotkań poetów, a w znanych skadarskich kawiarniach gościli artyści z całego świata, jak choćby Alfred Hitchcock i Jimi Hendrix.
Braterstwo Skadarliji i Montmartre. Zdjęcie z Wikipedii.
 
Jeśli będziecie kiedyś w Belgradzie, nie zapomnijcie wybrać się na Skadarską, usiąść w jednej ze słynnych kawiarni, zamówić tradycyjne serbskie mięso z grilla i popić je šljivovicą, posłuchać ulicznej kapeli, a następnie przejść się brukowaną uliczką, na końcu której znajduje się kopia sarajewskiej studni Sebilj, dziś niestety zaniedbana i brudna, chętnie odwiedzana przez miejscowych pijaków.
Sarajewska studnia w Belgradzie. Zdjęcie J. Exterowicza.

Kawiarnia Putujući glumac. Zdjęcie z Wikipedii.

Skadarska. Zdjęcie z Wikipedii.

Skadarska wieczorem. Zdjęcie z Wikipedii.

Dom na Skadarskiej. Zdjęcie J. Exterowicza.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz