środa, 27 sierpnia 2014

World Folk Review INTEGRATION Poznań - relacja Emilii Dudek


W dniach od 11-17 sierpnia odbył się w Poznaniu Światowy Przegląd Folkloru „Integracje”, którego gospodarzem był Zespół Tańca Ludowego "Poznań" Akademii Wychowania Fizycznego. Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentowały się grupy z Cypru, Japonii, Meksyku, Węgier i Polski. Przez cały tydzień artyści podróżowali po Wielkopolsce: w tym roku zespoły koncertowały w Poznaniu, Swarzędzu, Wronkach, Lesznie i Pobiedziskach. Wstęp na wszystkie koncerty był bezpłatny. Poza koncertami na widzów, jak zwykle czekały najrozmaitsze atrakcje: warsztaty taneczne przed każdym koncertem, nauka tańców polskich, konkurs plastyczny dla najmłodszych. 

CZAS, START!  XIV edycja Światowego Przeglądu Folkloru INTEGRACJE oficjalnie rozpoczęta. Jak co roku uczestnicy festiwalu wzięli udział w przemarszu ulicą Półwiejską, podczas którego po raz pierwszy zaprezentowali się mieszkańcom Poznania. Kolorowe meksykańskie suknie, dźwięki japońskich bębnów, cypryjskie popisy z sierpami i skoczne węgierskie czardasze przyciągnęły spore grono widzów na poznańskim deptaku oraz w atrium Starego Browaru. Nie zabrakło również polskiego akcentu. Podhalański klimat swoim tańcem i śpiewem wprowadził Studencki Zespół Góralski „Skalni”. Oficjalna Inauguracja miała miejsce w Parku Wilsona. Punktualnie o 18:00 wybrzmiał hymn, który rozpoczął Biesiadę Ludową. Na scenie zaprezentowali się wszyscy uczestnicy tegorocznego przeglądu, wraz z gospodarzem festiwalu Zespołem Tańca Ludowego „Poznań” AWF.


Nie tylko mieszkańcy Poznania mieli okazję podziwiać zespoły goszczące na tegorocznych INTEGRACJACH. Tancerze i muzycy z Cypru, Japonii, Meksyku, Węgier oraz Polski zaprezentowali się na Rynku w Lesznie. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych. Meksykański zespół 'QUAHUITL' poprowadził warsztaty tańca dla dzieci, które z radością powtarzały taneczne kroki . Dźwięki japońskich bębnów wybrzmiały jeszcze przed rozpoczęciem koncertu.  Nasi goście z Japonii, grając i śpiewając, krążyli po Rynku zapraszając tym samym mieszkańców Leszna na kolorowe występy.Podczas trwania festiwalu jednego dnia wszystkie zespoły odpoczywały od sceny i występów, ale nie od dobrej zabawy. Na poznańskiej Malcie odbył się turniej Pierścieniówki - tradycyjnej, polskiej gry sportowej. Uczestnicy festiwalu bardzo się wczuli w sportowo-ludowy klimat. Pierwsze miejsce zdobył zespół z Cypru. Zabawę na Malcie wzbogaciły również tradycyjne gry, przygotowane i poprowadzone przez wszystkie pozostałe kraje goszczące w tym roku na INTEGRACJACH.


W tym roku po raz pierwszy INTEGRACJE gościły w dwóch miastach naraz. Występy uczestników festiwalu odbyły się zarówno w Pobiedziskach, jak i Wronkach. Mieszkańcy miast podziwiali popisy artystyczne zespołów podczas przemarszów i koncertu. Najmłodsza publiczność z Pobiedzisk miała okazję pouczyć się kroków tanecznych wraz z grupą z Cypru, która chwilę później zaprezentowała się na scenie. Poza nimi wystąpiły Węgry oraz zespół Skalni z Krakowa. Wronki opanował japoński klimat. Dzieci miały okazję nauczyć się gry na azjatyckich bębnach podczas warsztatów artystycznych. 
Piątek był jednym z najbardziej intensywnych dni w przeciągu całego festiwalowego tygodnia. Rozpoczęliśmy tradycyjnie Mszą świętą w kościele Wszystkich Świętych na ulicy Mostowej oraz przemarszem zespołów w kierunku Starego Rynku. W ramach Festiwalu Dobrego Smaku, mieszkańcy Poznania mogli podziwiać występy artystów z Węgier, Meksyku, Japonii, Cypru i Polski na scenie w okolicach Ratusza, a Gospodarz Przeglądu Zespół Tańca Ludowego "Poznań" AWF poprowadził naukę krakowiaka i wielkopolskiego tańca Marynia. Zaraz po tych wydarzeniach wszyscy uczestnicy udali się do Swarzędza. Tam odbyły się krótkie przemarsze w różnych częściach miasta, a także koncert na scenie przy pływalni. Warsztaty taneczne i zabawy dla dzieci poprowadzili Skalni i zespół z Węgier. 


W niedziele 17 sierpnia odbył się koncert finałowy, który był ukoronowaniem całego festiwalu, godziny przygotowań scenografii, nagłośnienia, oświetlenia. Wszystko po to by o 21:00 w parku Kasprowicza przy Arenie mogło odbyć się spektakularne widowisko z grą świateł. Przyszły setki osób i odbiór był jak najbardziej pozytywny. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz